Vishay/BCcomponents NFR0100004709JR500
NFR0100004709JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR0100004709JR500
Brief Description
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR0100004709JR500.pdf
Availability of NFR0100004709JR500
QUANTITY
NFR0100004709JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR0100004709JR500
Internal Part NumberEIS-NFR0100004709JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR0100004709JR500
Related LinksNFR010000, NFR0100004709JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR0100004709JR500 Details Description
Related parts for NFR0100004709JR500
CAP CER 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A TO252-5 datasheet.pdf
MICRODAA SET FXO OF VOIP 32-QFN datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 7.24NS 484FPBGA datasheet.pdf
OSC XO 72.115MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 10.16MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 57MM datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf