Vishay/BCcomponents NFR0300001001JAC00
NFR0300001001JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
NFR0300001001JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR0300001001JAC00.pdf
Availability of NFR0300001001JAC00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFR0300001001JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR0300001001JAC00
Internal Part NumberEIS-NFR0300001001JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.657" L (5.30mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR0300001001JAC00
Related LinksNFR030000, NFR0300001001JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR0300001001JAC00 Details Description
Related parts for NFR0300001001JAC00
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf