Vishay/BCcomponents NFR2500001500JR500
NFR2500001500JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR2500001500JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR2500001500JR500.pdf
Availability of NFR2500001500JR500
QUANTITY
NFR2500001500JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR2500001500JR500
Internal Part NumberEIS-NFR2500001500JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR2500001500JR500
Related LinksNFR250000, NFR2500001500JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR2500001500JR500 Details Description
Related parts for NFR2500001500JR500
IC FILTR 8TH ORDR LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 20POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .050 120POS DR DIP datasheet.pdf