Vishay/BCcomponents NFR2500004708JR500
NFR2500004708JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR2500004708JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR2500004708JR500.pdf
Availability of NFR2500004708JR500
QUANTITY
NFR2500004708JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR2500004708JR500
Internal Part NumberEIS-NFR2500004708JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR2500004708JR500
Related LinksNFR250000, NFR2500004708JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR2500004708JR500 Details Description
Related parts for NFR2500004708JR500
FIXED IND 18NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC TRANSCEIVERS MSDL 63-VBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 29 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VAC 10 PC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V SURF MNT datasheet.pdf
2200UF 450V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf