Vishay/BCcomponents NFR25H0001500JR500
NFR25H0001500JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR25H0001500JR500
Brief Description
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR25H0001500JR500.pdf
Availability of NFR25H0001500JR500
QUANTITY
NFR25H0001500JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR25H0001500JR500
Internal Part NumberEIS-NFR25H0001500JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR25H0001500JR500
Related LinksNFR25H000, NFR25H0001500JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR25H0001500JR500 Details Description
Related parts for NFR25H0001500JR500
RES 270 OHM 5W 5% CERAMIC VERT datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DBL-ENDED STRT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 41B1QFN datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf