Vishay/BCcomponents NFR25H0001509JR500
NFR25H0001509JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR25H0001509JR500
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR25H0001509JR500.pdf
Availability of NFR25H0001509JR500
QUANTITY
NFR25H0001509JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR25H0001509JR500
Internal Part NumberEIS-NFR25H0001509JR500
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR25H0001509JR500
Related LinksNFR25H000, NFR25H0001509JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR25H0001509JR500 Details Description
Related parts for NFR25H0001509JR500
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC HOT SWAP EMI FILTER 16LGA datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TI50532PTFUSEDOUTPUT datasheet.pdf
PASS PROBE 10:1 500MHZ 10M OHMS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 300MA 4.31 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf