Artesyn Embedded Technologies NFS110-7602
NFS110-7602 picture photo
Mfg. Part Number
NFS110-7602
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-12V 80W
Datasheet Download
NFS110-7602.pdf
Availability of NFS110-7602
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFS110-7602 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFS110-7602
Internal Part NumberEIS-NFS110-7602
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNFS110
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)8A, 3.5A, 4.5A, 500mA
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.80" H (177.8mm x 108.0mm x 45.7mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max80W (110W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFS110-7602
Related LinksNFS11, NFS110-7602 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NFS110-7602 Details Description
Related parts for NFS110-7602
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 3/16" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 320mA (Switch) Backlight TSOT-23-5 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
IC RX FM/WB RAD RDS/RBDS 20UQFN datasheet.pdf
FIXED IND 62NH 145MA 1.82 OHM datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 29POS datasheet.pdf