Artesyn Embedded Technologies NFS110-7602
NFS110-7602 picture photo
Mfg. Part Number
NFS110-7602
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-12V 80W
Datasheet Download
NFS110-7602.pdf
Availability of NFS110-7602
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFS110-7602 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFS110-7602
Internal Part NumberEIS-NFS110-7602
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNFS110
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)8A, 3.5A, 4.5A, 500mA
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.80" H (177.8mm x 108.0mm x 45.7mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max80W (110W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFS110-7602
Related LinksNFS11, NFS110-7602 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NFS110-7602 Details Description
Related parts for NFS110-7602
IC MPU RESET CIRC 3.08V SOT23 datasheet.pdf
STORAGE CONT 16-7/8X10X3-1/2 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 800A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 23POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf