Artesyn Embedded Technologies NFS110-7915
NFS110-7915 picture photo
Mfg. Part Number
NFS110-7915
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 80W
Datasheet Download
NFS110-7915.pdf
Availability of NFS110-7915
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFS110-7915 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFS110-7915
Internal Part NumberEIS-NFS110-7915
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNFS110
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.80" H (177.8mm x 108.0mm x 45.7mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max80W (110W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFS110-7915
Related LinksNFS11, NFS110-7915 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NFS110-7915 Details Description
Related parts for NFS110-7915
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 3A datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SHROUD TYPE B 133POS datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN 9POS 3 WAY BACKSHELL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf