Artesyn Embedded Technologies NFS110-7915
NFS110-7915 picture photo
Mfg. Part Number
NFS110-7915
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 80W
Datasheet Download
NFS110-7915.pdf
Availability of NFS110-7915
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFS110-7915 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFS110-7915
Internal Part NumberEIS-NFS110-7915
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNFS110
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.80" H (177.8mm x 108.0mm x 45.7mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max80W (110W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFS110-7915
Related LinksNFS11, NFS110-7915 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NFS110-7915 Details Description
Related parts for NFS110-7915
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.01% 0.3W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 84POS datasheet.pdf