Artesyn Embedded Technologies NFS40-7608
NFS40-7608 picture photo
Mfg. Part Number
NFS40-7608
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W
Datasheet Download
NFS40-7608.pdf
Availability of NFS40-7608
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NFS40-7608 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFS40-7608
Internal Part NumberEIS-NFS40-7608
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNFS40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A, 2A, 350mA
Power (Watts)40W (50W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max40W (50W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFS40-7608
Related LinksNFS40, NFS40-7608 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NFS40-7608 Details Description
Related parts for NFS40-7608
IC SER IRQ DESERIALIZER 48-LQFP datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 30"X40' ROYAL BLUE datasheet.pdf
ROCKER DESIGN POLY FOR MLW SER datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
8MM TUBE ELBOW datasheet.pdf
6800UF 10V 16X31.5 105C RAD datasheet.pdf