Intel NG80960JF3V33
NG80960JF3V33 picture photo
Mfg. Part Number
NG80960JF3V33
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I960 33MHZ 132QFP
Datasheet Download
NG80960JF3V33.pdf
Availability of NG80960JF3V33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NG80960JF3V33 Order Process
Ship out your order
Specifications of NG80960JF3V33
Internal Part NumberEIS-NG80960JF3V33
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi960
PackagingTray
Core Processori960
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case132-QFP
Supplier Device Package132-QFP
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NG80960JF3V33
Related LinksNG8096, NG80960JF3V33 Datasheet, Intel Distributor
NG80960JF3V33 Details Description
Related parts for NG80960JF3V33
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.49 OHM 1% 20W datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
17W2 MA PCR IP67 RM_14,3 MM FOR datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY 8A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 18GHZ datasheet.pdf