Intel NG88CO196EC40
NG88CO196EC40 picture photo
Mfg. Part Number
NG88CO196EC40
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16-BIT 40MHZ 132QFP
Datasheet Download
NG88CO196EC40.pdf
Availability of NG88CO196EC40
QUANTITY
NG88CO196EC40 Order Process
Ship out your order
Specifications of NG88CO196EC40
Internal Part NumberEIS-NG88CO196EC40
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCS®96
PackagingTray
Core ProcessorMCS 96
Core Size16-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, SIO, SSIO
PeripheralsWDT
Number of I/O59
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case132-QFP
Supplier Device Package132-QFP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NG88CO196EC40
Related LinksNG88CO, NG88CO196EC40 Datasheet, Intel Distributor
NG88CO196EC40 Details Description
Related parts for NG88CO196EC40
RES 4.7K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 15VOUT datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 2PORT WHITE datasheet.pdf
RES 174 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
18CM HF-COMP GND LEAD datasheet.pdf
16+16 WAY DIL SMT SOCKET datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf