ON Semiconductor NGTB15N120IHLWG
NGTB15N120IHLWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB15N120IHLWG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 30A 156W TO247-3
Datasheet Download
NGTB15N120IHLWG.pdf
Availability of NGTB15N120IHLWG
QUANTITY
NGTB15N120IHLWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB15N120IHLWG
Internal Part NumberEIS-NGTB15N120IHLWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOn Semi - FL2 Series Field Stop 2 IGBTs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 15A
Power - Max156W
Switching Energy560µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge160nC
Td (on/off) @ 25°C-/165ns
Test Condition600V, 15A, 15 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB15N120IHLWG
Related LinksNGTB15N, NGTB15N120IHLWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB15N120IHLWG Details Description
Related parts for NGTB15N120IHLWG
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/YELLOW datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM9001-AA datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 14.25X10.43X.15" datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 101MA 7.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf