ON Semiconductor NGTB20N120IHRWG
NGTB20N120IHRWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB20N120IHRWG
Brief Description
IGBT 1200V 40A 384W TO247
Datasheet Download
NGTB20N120IHRWG.pdf
Availability of NGTB20N120IHRWG
QUANTITY
NGTB20N120IHRWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB20N120IHRWG
Internal Part NumberEIS-NGTB20N120IHRWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOn Semi - FL2 Series Field Stop 2 IGBTs
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.45V @ 15V, 20A
Power - Max384W
Switching Energy450µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge225nC
Td (on/off) @ 25°C-/235ns
Test Condition600V, 20A, 10 Ohm, 15V
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB20N120IHRWG
Related LinksNGTB20N, NGTB20N120IHRWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB20N120IHRWG Details Description
Related parts for NGTB20N120IHRWG
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
IC INVERTER SGL OPEN DRN SOT-353 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
120 PPR 6-PIN MS CONNECTOR datasheet.pdf
FIXED IND 0.4NH 350MA 250 MOHM datasheet.pdf