ON Semiconductor NGTB20N120IHWG
NGTB20N120IHWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB20N120IHWG
Brief Description
IGBT 20A 1200V TO-247
Datasheet Download
NGTB20N120IHWG.pdf
Availability of NGTB20N120IHWG
QUANTITY
NGTB20N120IHWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB20N120IHWG
Internal Part NumberEIS-NGTB20N120IHWG
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.65V @ 15V, 20A
Power - Max341W
Switching Energy480µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge150nC
Td (on/off) @ 25°C-/170ns
Test Condition600V, 20A, 10 Ohm, 15V
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB20N120IHWG
Related LinksNGTB20N, NGTB20N120IHWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB20N120IHWG Details Description
Related parts for NGTB20N120IHWG
TIE HOLD DOWN YELLOW WIT 18-60 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 50A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANSISTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf