ON Semiconductor NGTB20N135IHRWG
NGTB20N135IHRWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB20N135IHRWG
Brief Description
IGBT 1350V 40A 394W TO247
Datasheet Download
NGTB20N135IHRWG.pdf
Availability of NGTB20N135IHRWG
QUANTITY
NGTB20N135IHRWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB20N135IHRWG
Internal Part NumberEIS-NGTB20N135IHRWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOn Semi - FL2 Series Field Stop 2 IGBTs
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1350V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.65V @ 15V, 20A
Power - Max394W
Switching Energy600µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge234nC
Td (on/off) @ 25°C-/245ns
Test Condition600V, 20A, 10 Ohm, 15V
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB20N135IHRWG
Related LinksNGTB20N, NGTB20N135IHRWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB20N135IHRWG Details Description
Related parts for NGTB20N135IHRWG
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 6A KBL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf