ON Semiconductor NGTB20N60L2TF1G
NGTB20N60L2TF1G picture photo
Mfg. Part Number
NGTB20N60L2TF1G
Brief Description
IGBT 600V 20A TO3PF
Datasheet Download
NGTB20N60L2TF1G.pdf
Availability of NGTB20N60L2TF1G
QUANTITY
NGTB20N60L2TF1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB20N60L2TF1G
Internal Part NumberEIS-NGTB20N60L2TF1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOn Semi - FL2 Series Field Stop 2 IGBTs
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.65V @ 15V, 20A
Power - Max64W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge84nC
Td (on/off) @ 25°C60ns/193ns
Test Condition300V, 20A, 30 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)70ns
Package / CaseTO-3PFM, SC-93-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PF-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB20N60L2TF1G
Related LinksNGTB20N, NGTB20N60L2TF1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB20N60L2TF1G Details Description
Related parts for NGTB20N60L2TF1G
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 50POS PNL MNT datasheet.pdf
8310-14 STOP FINGER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 675MA 440 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 185MA 2.25 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf