ON Semiconductor NGTB40N120SWG
NGTB40N120SWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB40N120SWG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 40A 1200V TO-247
Datasheet Download
NGTB40N120SWG.pdf
Availability of NGTB40N120SWG
QUANTITY
NGTB40N120SWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB40N120SWG
Internal Part NumberEIS-NGTB40N120SWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationFPCN20461X 27/nov/2015
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 40A
Power - Max535W
Switching Energy3.4mJ (on), 1.1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge313nC
Td (on/off) @ 25°C116ns/286ns
Test Condition600V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)240ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB40N120SWG
Related LinksNGTB40, NGTB40N120SWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB40N120SWG Details Description
Related parts for NGTB40N120SWG
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 360X212MM 230VAC datasheet.pdf