ON Semiconductor NGTB40N60IHLWG
NGTB40N60IHLWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB40N60IHLWG
Brief Description
IGBT 600V 40A TO247
Datasheet Download
NGTB40N60IHLWG.pdf
Availability of NGTB40N60IHLWG
QUANTITY
NGTB40N60IHLWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB40N60IHLWG
Internal Part NumberEIS-NGTB40N60IHLWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOn Semi - FL2 Series Field Stop 2 IGBTs
PCN Design/SpecificationFPCN20461X 27/nov/2015
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 40A
Power - Max250W
Switching Energy400µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge130nC
Td (on/off) @ 25°C70ns/140ns
Test Condition400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)400ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB40N60IHLWG
Related LinksNGTB40N, NGTB40N60IHLWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB40N60IHLWG Details Description
Related parts for NGTB40N60IHLWG
RES SMD 11K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT TIN .100 datasheet.pdf
CAP 47F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MODULE DC/DC 8TH BRICK 5V 15A datasheet.pdf
RES SMD 6.425K OHM 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf