ON Semiconductor NGTB40N60L2WG
NGTB40N60L2WG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB40N60L2WG
Brief Description
IGBT 600V 80A 417W TO247
Datasheet Download
NGTB40N60L2WG.pdf
Availability of NGTB40N60L2WG
QUANTITY
NGTB40N60L2WG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB40N60L2WG
Internal Part NumberEIS-NGTB40N60L2WG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOn Semi - FL2 Series Field Stop 2 IGBTs
PCN Design/SpecificationFPCN20461X 27/nov/2015
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.61V @ 15V, 40A
Power - Max417W
Switching Energy1.17mJ (on), 280µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge228nC
Td (on/off) @ 25°C98ns/213ns
Test Condition400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)73ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB40N60L2WG
Related LinksNGTB40, NGTB40N60L2WG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB40N60L2WG Details Description
Related parts for NGTB40N60L2WG
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN COAX SIZE 15 CABLE 178 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 150PSI datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HDM SAPR100F174O LM datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 350MA 45V TRIAC datasheet.pdf