ON Semiconductor NGTB50N60FLWG
NGTB50N60FLWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB50N60FLWG
Brief Description
IGBT 600V 50A TO247
Datasheet Download
NGTB50N60FLWG.pdf
Availability of NGTB50N60FLWG
QUANTITY
NGTB50N60FLWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB50N60FLWG
Internal Part NumberEIS-NGTB50N60FLWG
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 50A
Power - Max223W
Switching Energy1.1mJ (on), 600µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge310nC
Td (on/off) @ 25°C116ns/292ns
Test Condition400V, 50A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)85ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB50N60FLWG
Related LinksNGTB50, NGTB50N60FLWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB50N60FLWG Details Description
Related parts for NGTB50N60FLWG
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS SHIELD RT/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 20PS DL T/H 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V TRENCH DPAK datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf