Energizer Battery Company NH15VPF2X4
NH15VPF2X4 picture photo
Mfg. Part Number
NH15VPF2X4
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2300MAH
Datasheet Download
NH15VPF2X4.pdf
Availability of NH15VPF2X4
QUANTITY
NH15VPF2X4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NH15VPF2X4
Internal Part NumberEIS-NH15VPF2X4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride (NiMH) PSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesNH15
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAA
Number of Cells8
Voltage - Rated9.6V
Capacity2.3Ah
StructureSide to Side, 4 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.28" L x 1.14" W x 1.99" H (58.0mm x 29.0mm x 50.5mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH15VPF2X4
Related LinksNH15V, NH15VPF2X4 Datasheet, Energizer Battery Company Distributor
NH15VPF2X4 Details Description
Related parts for NH15VPF2X4
CONN RCPT 2POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 15QFN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
SOCKETSOLDERING TERMINAL SOCKET datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CABLE 10COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH datasheet.pdf