FFF NH23705000J0G
NH23705000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NH23705000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP 66D
Datasheet Download
NH23705000J0G.pdf
Availability of NH23705000J0G
QUANTITY
NH23705000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NH23705000J0G
Internal Part NumberEIS-NH23705000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,025
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNH
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation66° (114°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH23705000J0G
Related LinksNH2370, NH23705000J0G Datasheet, FFF Distributor
NH23705000J0G Details Description
Related parts for NH23705000J0G
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC 1.43V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V 0.4A 6TDFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTERLINE PRIMARY datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf