Littelfuse NH2CG100
NH2CG100 picture photo
Mfg. Part Number
NH2CG100
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE LINK 500V GL NH 100A SIZE2
Datasheet Download
NH2CG100.pdf
Availability of NH2CG100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NH2CG100 Order Process
Ship out your order
Specifications of NH2CG100
Internal Part NumberEIS-NH2CG100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC, 440VDC
Current100A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.953" L x 2.530" W x 1.575" H (75.00mm x 64.26mm x 40.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH2CG100
Related LinksNH2C, NH2CG100 Datasheet, Littelfuse Distributor
NH2CG100 Details Description
Related parts for NH2CG100
IC OPAMP JFET 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8-DIP datasheet.pdf