Energizer Battery Company NH50BP-2F3
NH50BP-2F3 picture photo
Mfg. Part Number
NH50BP-2F3
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK NIMH 3.6V 2500MAH
Datasheet Download
NH50BP-2F3.pdf
Availability of NH50BP-2F3
QUANTITY
NH50BP-2F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NH50BP-2F3
Internal Part NumberEIS-NH50BP-2F3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride (NiMH) PSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesNH50
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeD
Number of Cells3
Voltage - Rated3.6V
Capacity2.5Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 3 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension4.04" L x 1.35" W x 2.42" H (102.6mm x 34.2mm x 61.5mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH50BP-2F3
Related LinksNH50B, NH50BP-2F3 Datasheet, Energizer Battery Company Distributor
NH50BP-2F3 Details Description
Related parts for NH50BP-2F3
CONN SPRING 32POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 12MM datasheet.pdf