Energizer Battery Company NH50BP-2L2X2
NH50BP-2L2X2 picture photo
Mfg. Part Number
NH50BP-2L2X2
Brief Description
BATTERY PACK NIMH 4.8V 2500MAH
Datasheet Download
NH50BP-2L2X2.pdf
Availability of NH50BP-2L2X2
QUANTITY
NH50BP-2L2X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NH50BP-2L2X2
Internal Part NumberEIS-NH50BP-2L2X2
Battery Cell SizeD
Number of Cells4
Voltage - Rated4.8V
Capacity2.5Ah
StructureFront to Back, 2 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.69" L x 1.35" W x 4.84" H (68.4mm x 34.2mm x 123.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH50BP-2L2X2
Related LinksNH50BP, NH50BP-2L2X2 Datasheet, Energizer Battery Company Distributor
NH50BP-2L2X2 Details Description
Related parts for NH50BP-2L2X2
OSC 5.0V PROG TTL STBY 50PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf