Energizer Battery Company NH50BP-2L2X5
NH50BP-2L2X5 picture photo
Mfg. Part Number
NH50BP-2L2X5
Brief Description
BATTERY PACK NIMH 12.0V 2500MAH
Datasheet Download
NH50BP-2L2X5.pdf
Availability of NH50BP-2L2X5
QUANTITY
NH50BP-2L2X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NH50BP-2L2X5
Internal Part NumberEIS-NH50BP-2L2X5
Battery Cell SizeD
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity2.5Ah
StructureFront to Back, 5 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension6.73" L x 1.35" W x 4.84" H (171.0mm x 34.2mm x 123.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH50BP-2L2X5
Related LinksNH50BP, NH50BP-2L2X5 Datasheet, Energizer Battery Company Distributor
NH50BP-2L2X5 Details Description
Related parts for NH50BP-2L2X5
CONN HEADER 48PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf