Newhaven Display Intl NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3 picture photo
Mfg. Part Number
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Brief Description
LCD MOD CHAR 1X8 GRY TRANSFL
Datasheet Download
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3.pdf
Availability of NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
Internal Part NumberEIS-NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
PCN Obsolescence/ EOLLCD Modules 3.0V 3/Nov/2011
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Series-
Number of Characters8
Display Format8 x 1
Character Format5 x 8 Dots
Display TypeSTN - Super-Twisted Nematic
Display ModeTransflective
Character Size7.71mm H x 4.20mm W
Outline L x W x H69.00mm x 27.00mm x 13.00mm
Viewing Area45.20mm L x 13.80mm W
BacklightLED - White
Voltage - Supply3.3V
Dot Size0.80mm W x 0.92mm H
InterfaceParallel
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Text ColorBlue
Background ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
Related LinksNHD-0108CZ-, NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3 Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3 Details Description
Related parts for NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
MOSFET P-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 4M M8 CONN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PH.MODULE 33KHZ S.VIEW datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47K OHM 5% 150W datasheet.pdf