Newhaven Display Intl NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3 picture photo
Mfg. Part Number
NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Brief Description
LCD MOD CHAR 1X8 Y/G TRANSFL
Datasheet Download
NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3.pdf
Availability of NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
Internal Part NumberEIS-NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
PCN Obsolescence/ EOLLCD Modules 3.0V 3/Nov/2011
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Series-
Number of Characters8
Display Format8 x 1
Character Format5 x 8 Dots
Display TypeSTN - Super-Twisted Nematic
Display ModeTransflective
Character Size10.75mm H x 6.45mm W
Outline L x W x H84.00mm x 44.00mm x 13.50mm
Viewing Area64.50mm L x 16.40mm W
BacklightLED - Yellow/Green
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.3 V
Dot Size1.25mm W x 1.30mm H
InterfaceParallel
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Text ColorGray
Background ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
Related LinksNHD-0108FZ, NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3 Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3 Details Description
Related parts for NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 1W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 18POS datasheet.pdf