| Internal Part Number | EIS-NHD-0216HZ-FSW-FBW-33V3CH | |
| Standard Package | 1 | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 32 | |
| Display Format | 16 x 2 | |
| Character Format | 5 x 8 Dots | |
| Display Type | FSTN - Film Super-Twisted Nematic | |
| Display Mode | Transflective | |
| Character Size | 4.99mm H x 2.55mm W | |
| Outline L x W x H | 65.50mm x 36.70mm x 15.00mm | |
| Viewing Area | 54.00mm L x 14.40mm W | |
| Backlight | LED - White | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Dot Size | 0.47mm W x 0.58mm H | |
| Interface | Parallel | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |