| Internal Part Number | EIS-NHD-0420AZ-FSW-GBW-33V3 | |
| Other Related Documents | LCD Safe Handling Procedure LCD Solvent Precautions | |
| Product Training Modules | Character and Graphic LCD Display | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 80 | |
| Display Format | 20 x 4 | |
| Character Format | 5 x 8 Dots | |
| Display Type | STN - Super-Twisted Nematic | |
| Display Mode | Transflective | |
| Character Size | 4.03mm H x 2.30mm W | |
| Outline L x W x H | 77.00mm x 47.00mm x 14.50mm | |
| Viewing Area | 60.00mm L x 22.00mm W | |
| Backlight | LED - White | |
| Voltage - Supply | 3.3 V ~ 5.5 V | |
| Dot Size | 0.42mm W x 0.46mm H | |
| Interface | Parallel | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |