Newhaven Display Intl NHD-12864WG-FTFH-VZ#
NHD-12864WG-FTFH-VZ# picture photo
Mfg. Part Number
NHD-12864WG-FTFH-VZ#
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD MOD GRAPH 128X64 WH TRANSFL
Datasheet Download
NHD-12864WG-FTFH-VZ#.pdf
Availability of NHD-12864WG-FTFH-VZ#
QUANTITY
NHD-12864WG-FTFH-VZ# Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-12864WG-FTFH-VZ#
Internal Part NumberEIS-NHD-12864WG-FTFH-VZ#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
Product Training ModulesCharacter and Graphic LCD Display
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeFSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display ModeTransflective
Touchscreen-
Diagonal Screen Size-
Viewing Area72.00mm W x 40.00mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels128 x 64
InterfaceParallel, 8-Bit
Graphics ColorBlack (White - Inverted)
Background ColorWhite (Black - Inverted)
Dot Size0.48mm W x 0.48mm H
Dot Pitch0.52mm W x 0.52mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-12864WG-FTFH-VZ#
Related LinksNHD-12864W, NHD-12864WG-FTFH-VZ# Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-12864WG-FTFH-VZ# Details Description
Related parts for NHD-12864WG-FTFH-VZ#
CONN FERRULE UNINSUL 6AWG datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 800UF 350V SCREW datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
RES 15K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 63A TO220AB datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH RCDX 144PBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
LED COB CX1510 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
1200UF 350V 40X60MM 85C 5000H datasheet.pdf