Newhaven Display Intl NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1 picture photo
Mfg. Part Number
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD DISP TFT 2.4" 240X320 B/L
Datasheet Download
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1.pdf
Availability of NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1
Internal Part NumberEIS-NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
Product Training ModulesTFT Displays
Differences in TFT Displays
PCN Obsolescence/ EOLNHD-2.4-240320SF-CTX Devices 02/Sep/2015
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
TouchscreenResistive
Diagonal Screen Size2.4" (60.96mm)
Viewing Area38.72mm W x 54.13mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels240 x 320
InterfaceParallel, 16-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size0.15mm W x 0.15mm H
Dot Pitch-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1
Related LinksNHD-2.4-2403, NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1 Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1 Details Description
Related parts for NHD-2.4-240320SF-CTXI#-T1
KIT COAXIAL JUMPER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PWR SUP +/-12V 15W +/-0.65A datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 75MA MINI-PILL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.69A 18 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
HDM 5SMPR033F050O G datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf