Newhaven Display Intl NHD-2.4-240320SF-CTXI#
NHD-2.4-240320SF-CTXI# picture photo
Mfg. Part Number
NHD-2.4-240320SF-CTXI#
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD DISP TFT 2.4" 240X320 B/L
Datasheet Download
NHD-2.4-240320SF-CTXI#.pdf
Availability of NHD-2.4-240320SF-CTXI#
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NHD-2.4-240320SF-CTXI# Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-2.4-240320SF-CTXI#
Internal Part NumberEIS-NHD-2.4-240320SF-CTXI#
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
Product Training ModulesDifferences in TFT Displays
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size2.4" (60.96mm)
Viewing Area36.72mm W x 48.96mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels240 x 320
InterfaceParallel, 16-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size0.12mm W x 0.14mm H
Dot Pitch0.15mm W x 0.15mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-2.4-240320SF-CTXI#
Related LinksNHD-2.4-240, NHD-2.4-240320SF-CTXI# Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-2.4-240320SF-CTXI# Details Description
Related parts for NHD-2.4-240320SF-CTXI#
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INTERFACE CARD 28-SOIC datasheet.pdf
THERMOSTAT 32.2DEG C SPST-NC 3A datasheet.pdf
KIT CONN STD .062" 6 CIRCUITS datasheet.pdf
FUSE MOD 300A 700V STUD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf