Newhaven Display Intl NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1
NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1 picture photo
Mfg. Part Number
NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1
Brief Description
LCD DISP TFT 2.4" 240X320
Datasheet Download
NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1.pdf
Availability of NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1
Internal Part NumberEIS-NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
Product Training ModulesDifferences in TFT Displays
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size2.4" (60.96mm)
Viewing Area36.72mm W x 48.96mm H
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.05mm W x 0.15mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1
Related LinksNHD-2.4-2403, NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1 Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1 Details Description
Related parts for NHD-2.4-240320ZF-CTXI#-1
TRANSFORMR ISOL 115 TO 95V 250VA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 108KSPS 8-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 350mA Automotive 8-SOIC-EP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 4.8UH 9.8A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
PC93 SHEET 100X100X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 560MA 621 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR 470 OHM 0603 datasheet.pdf