| Internal Part Number | EIS-NHD-2.7-12864UMY3 | |
| Other Related Documents | LCD Safe Handling Procedure LCD Solvent Precautions | |
| Product Training Modules | Multi-Font Displays | |
| Featured Product | Multi-Font Displays | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | - | |
| Display Type | OLED - Passive Matrix | |
| Display Mode | - | |
| Touchscreen | - | |
| Diagonal Screen Size | 2.7" (68.58mm) | |
| Viewing Area | 66.00mm W x 33.00mm H | |
| Backlight | Without Backlight | |
| Dot Pixels | 128 x 64 | |
| Interface | Parallel, 8-Bit, SPI | |
| Graphics Color | Yellow | |
| Background Color | Black | |
| Dot Size | 0.45mm W x 0.45mm H | |
| Dot Pitch | 0.48mm W x 0.48mm H | |