| Internal Part Number | EIS-NHD-240128WG-ATMI-VZ# | |
| Other Related Documents | LCD Safe Handling Procedure LCD Solvent Precautions | |
| Product Training Modules | NHDev LCD Development Board Character and Graphic LCD Display | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LCD, OLED, Graphic | |
| Series | - | |
| Display Type | STN - Super-Twisted Nematic | |
| Display Mode | Transmissive | |
| Touchscreen | - | |
| Diagonal Screen Size | - | |
| Viewing Area | 128.00mm W x 74.00mm H | |
| Backlight | LED - White | |
| Dot Pixels | 240 x 128 | |
| Interface | Parallel, 8-Bit | |
| Graphics Color | White (Blue - Inverted) | |
| Background Color | Blue (White - Inverted) | |
| Dot Size | 0.47mm W x 0.47mm H | |
| Dot Pitch | 0.50mm W x 0.50mm H | |