Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NHQ104B425T5
NHQ104B425T5 picture photo
Mfg. Part Number
NHQ104B425T5
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 1206
Datasheet Download
NHQ104B425T5.pdf
Availability of NHQ104B425T5
QUANTITY
NHQ104B425T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHQ104B425T5
Internal Part NumberEIS-NHQ104B425T5
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNHQ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±5%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854250K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHQ104B425T5
NHQ104B425T5 Details Description
Related parts for NHQ104B425T5
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0402 datasheet.pdf
SENSOR ABSOLUTE 0-15PSIA SMT datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 6-SNB datasheet.pdf
SW DIP 2POS SIDE HALF PITCH SMD datasheet.pdf
GDT 1500V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V QFN3333 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf