Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NHQ154B425T10
NHQ154B425T10 picture photo
Mfg. Part Number
NHQ154B425T10
Brief Description
THERMISTOR NTC 150K OHM 10% 1206
Datasheet Download
NHQ154B425T10.pdf
Availability of NHQ154B425T10
QUANTITY
NHQ154B425T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHQ154B425T10
Internal Part NumberEIS-NHQ154B425T10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C150k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±5%
B25/75-
B25/854250K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHQ154B425T10
NHQ154B425T10 Details Description
Related parts for NHQ154B425T10
CONN SOCKET RCPT .012-.021 30AU datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT-26W datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf