Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NHQ222B410T5
NHQ222B410T5 picture photo
Mfg. Part Number
NHQ222B410T5
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
NTC 2200 OHMS 5% 1206
Datasheet Download
NHQ222B410T5.pdf
Availability of NHQ222B410T5
QUANTITY
NHQ222B410T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHQ222B410T5
Internal Part NumberEIS-NHQ222B410T5
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNHQ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C2.2k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±5%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854100K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHQ222B410T5
NHQ222B410T5 Details Description
Related parts for NHQ222B410T5
FLEX CABLE - AFG15G/AF15/AFE15T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 50A DO5 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLAT FO JUMP.CAB.ASS-20M 2X SC D datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf