Riedon NHS2B-2R2J8
NHS2B-2R2J8 picture photo
Mfg. Part Number
NHS2B-2R2J8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 50W D2PAK
Datasheet Download
NHS2B-2R2J8.pdf
Availability of NHS2B-2R2J8
QUANTITY
NHS2B-2R2J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHS2B-2R2J8
Internal Part NumberEIS-NHS2B-2R2J8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNHS
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.161" (4.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHS2B-2R2J8
Related LinksNHS2B, NHS2B-2R2J8 Datasheet, Riedon Distributor
NHS2B-2R2J8 Details Description
Related parts for NHS2B-2R2J8
Connector Receptacle, Bottom Entry 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 400VAC R3L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 16V 1210 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG PINK 1000' datasheet.pdf
SGE1510-0-0160A-250C-250C datasheet.pdf
DIPLEXER 2.4/5GHZ WLAN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
PNL MNT 110V GREEN 3MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf