Riedon NHS2B-2R2J8
NHS2B-2R2J8 picture photo
Mfg. Part Number
NHS2B-2R2J8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 50W D2PAK
Datasheet Download
NHS2B-2R2J8.pdf
Availability of NHS2B-2R2J8
QUANTITY
NHS2B-2R2J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHS2B-2R2J8
Internal Part NumberEIS-NHS2B-2R2J8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNHS
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.161" (4.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHS2B-2R2J8
Related LinksNHS2B, NHS2B-2R2J8 Datasheet, Riedon Distributor
NHS2B-2R2J8 Details Description
Related parts for NHS2B-2R2J8
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS SDL R/A datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
OPTO SENSOR LSH NPN CONN datasheet.pdf
MODULE CCS EZ WEB LYNX 3V datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
TOOL SPANNER FOR NOTCHED NUT datasheet.pdf
MODULE COMPOSITE MOUNTING TRACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf