FFF NI02505000J0G
NI02505000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NI02505000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SPRING CLAMP 45D
Datasheet Download
NI02505000J0G.pdf
Availability of NI02505000J0G
QUANTITY
NI02505000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NI02505000J0G
Internal Part NumberEIS-NI02505000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNI
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NI02505000J0G
Related LinksNI0250, NI02505000J0G Datasheet, FFF Distributor
NI02505000J0G Details Description
Related parts for NI02505000J0G
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1.5KV NP0 3640 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
RES 1.80 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 3POS datasheet.pdf