FFF NI04505000J0G
NI04505000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NI04505000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SPRING CLAMP 45D
Datasheet Download
NI04505000J0G.pdf
Availability of NI04505000J0G
QUANTITY
NI04505000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NI04505000J0G
Internal Part NumberEIS-NI04505000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,250
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNI
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NI04505000J0G
Related LinksNI0450, NI04505000J0G Datasheet, FFF Distributor
NI04505000J0G Details Description
Related parts for NI04505000J0G
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-30M BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.08A 165 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf