FFF NI16505000J0G
NI16505000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NI16505000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SPRING CLAMP 45D
Datasheet Download
NI16505000J0G.pdf
Availability of NI16505000J0G
QUANTITY
NI16505000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NI16505000J0G
Internal Part NumberEIS-NI16505000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,090
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNI
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NI16505000J0G
Related LinksNI1650, NI16505000J0G Datasheet, FFF Distributor
NI16505000J0G Details Description
Related parts for NI16505000J0G
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 100MA SOD-523 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 5/8" 7/16-20-2B 5V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 0.015UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
LED 4.8MM GRN DIFF BI-LEVEL CBI datasheet.pdf