ON Semiconductor NIF5003NT3G
NIF5003NT3G picture photo
Mfg. Part Number
NIF5003NT3G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC FET SGL N-CHAN 14A 42V SOT223
Datasheet Download
NIF5003NT3G.pdf
Availability of NIF5003NT3G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NIF5003NT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NIF5003NT3G
Internal Part NumberEIS-NIF5003NT3G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet MSL Updated 2/April/2007
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesHDPlus™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load42V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)14A
Rds On (Typ)53 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart, Slew Rate Controlled
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NIF5003NT3G
Related LinksNIF50, NIF5003NT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NIF5003NT3G Details Description
Related parts for NIF5003NT3G
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 3POS MALE datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 R/A 68 POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 30-TSSOP datasheet.pdf
IC 12BIT ADC CONV .3" 28-DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf