FFF NJ11015000J0G
NJ11015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NJ11015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP 180D
Datasheet Download
NJ11015000J0G.pdf
Availability of NJ11015000J0G
QUANTITY
NJ11015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NJ11015000J0G
Internal Part NumberEIS-NJ11015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current-
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C