FFF NJ19215000J0G
NJ19215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NJ19215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB SPRING CLAMP 180D
Datasheet Download
NJ19215000J0G.pdf
Availability of NJ19215000J0G
QUANTITY
NJ19215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NJ19215000J0G
Internal Part NumberEIS-NJ19215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,090
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJ19215000J0G
Related LinksNJ1921, NJ19215000J0G Datasheet, FFF Distributor
NJ19215000J0G Details Description
Related parts for NJ19215000J0G
CONTACT SKT CRIMP 18-22AWG SILVR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .13W STER 8DFN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 4POS GRAY datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 900V RADIAL datasheet.pdf