FFF NJ20005000J0G
NJ20005000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NJ20005000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP 90D
Datasheet Download
NJ20005000J0G.pdf
Availability of NJ20005000J0G
QUANTITY
NJ20005000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NJ20005000J0G
Internal Part NumberEIS-NJ20005000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current-
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NJ20005000J0G
Related LinksNJ2000, NJ20005000J0G Datasheet, FFF Distributor
NJ20005000J0G Details Description
Related parts for NJ20005000J0G
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE T/D MIDGET 5A 600V datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf